Najczęściej zadawane pytania

Lato w Grecji, Chorwacji czy Czarnogórze jest bardzo ciepłe, wiec odradzamy zabierania nadmiernego bagażu z ubraniami. Polecamy zabrać ze sobą lekką koszulkę bawełnianą oraz drugą na zmianę i krótkie spodenki. Buty sportowe lub sandały. Po jachcie poruszamy się boso, jednak czasami przy manewrach portowych konieczne jest ubranie obuwia. Ponadto zabierzmy: czapkę, kurtkę przeciwdeszczową, lekki polar, buty do wody, krem z filtrem, ręczniki. Prosimy, aby nie zabierać ze sobą walizek – są nieporęczne na jachcie i nie ma gdzie ich trzymać. Zdecydowanie lepsza na rejs będzie miękka torba lub plecak bez stelaża. Wszystko co potrzebne na tygodniowy czarter pod Morzu Jońskim zmieści się w torbie do bagażu podręcznego…

Chorwacja: to niezwykle magiczne miejsce, słynące z oryginalnych zabytków, ciepłego Adriatyku i burzliwej historii. Dalmackie wybrzeże znane jest także z bogatej kultury oraz wyśmienitej kuchni. Nic dziwnego, że jest jednym z ulubionych regionów odwiedzanych przez turystów zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Jeśli wybierasz się w podróż po dalmackim wybrzeżu zabierz ze sobą paszport lub dowód osobisty. Dokumenty te umożliwią przekroczenie granicy. Jeżeli jesteś zainteresowany zdobyciem uprawnień skipperskich lub stażem morskim, dodatkowo zabierz ze sobą dokumenty potwierdzające określone kwalifikacje. Organizowane przez naszą formę rejsy nakierowane są na odpoczynek i relaks. Mimo to, podczas każdego z nich, możesz odbyć szkolenie żeglarskie.

Podczas pobytu za granicą warto posiadać ze sobą kartę EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, udzielanej na takich samych zasadach, jak udzielana jest ubezpieczonym w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w danym państwie członkowskim. Co za tym idzie, polscy ubezpieczeni, mają prawo tylko do takich świadczeń opieki zdrowotnej, do jakich uprawnieni są ubezpieczeni w tym państwie i tylko u świadczeniodawców działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia w danym państwie. Koszty ewentualnego leczenia w pierwszej kolejności pokrywane są z tej właśnie karty, podczas gdy dodatkowe ubezpieczenie zapewnione przez Organizatora rejsu może być przeznaczone na leczenie nie obejmujące EKUZ.

EKUZ obowiązuje na terenie wszystkich państw członkowskich UE oraz EFTA, uprawnionym do jej otrzymania jest każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia. Szczegółowe informacje na temat zasad wydawania karty dostępne są TUTAJ.

Cena rejsu wakacyjnego nie zawiera: wyżywienia na jachcie, opłaty klimatycznej, paliwa do jachtu, opłat portowych, kosztów dojazdu na rejs oraz sprzątania końcowego. Wyżej wymienione opłaty (prócz kosztów związanych z dojazdem) pokrywane są ze wspólnej kasy jachtowej wynoszącej ok. 150 euro/os./tydzień uiszczanej w dniu rozpoczęcia rejsu przez każdego z uczestników. Skipper prowadzący rejs znajduje się na utrzymaniu załogi. Jest zatem zwolniony z w/w opłat.

Kaucja zwrotna: 2000 euro do wpłaty u operatora przy odbiorze jachtu.

Trasa rejsu wakacyjnego: podana na stronie jest tylko przykładowa i może ulec zmiennie w zależności od pogody lub oczekiwań załogi. Decyzję na temat ostatecznej trasy rejsu wakacyjnego podejmuje jednak skipper, mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników.

Zaokrętowanie załogi na jachcie: ma miejsce w każdą sobotę o godzinie 17.00. Natomiast zejście załogi z jachtu odbywa się ok. godz. 9.00 rano. Każdy z rejsów w Chorwacji rozpoczyna i kończy się w tym samym miejscu – w marinie Pirovac. Pirovac zlokalizowany jest ok. 35 km na południe od Zadaru i 65 km na północ od Splitu. Jeżeli do Chorwacji podróżujesz autokarem, Pirovac jest Twoim przystankiem końcowym, a także miejscem, w którym rozpoczniesz podróż powrotną do Polski. W Pirovacu można również bezpiecznie pozostawić samochód na czas rejsu. Należy pamiętać o tym, że: w czasie wakacji Chorwację odwiedza wielu turystów. Tłok panuje również na morzu. Jeśli uczestnikom rejsu zależy na tym, by nocować w określonej marinie, należy do niej wpłynąć najdalej do godz. 17.00. W piątek przed zakończeniem rejsu, najdalej do godziny 16.00, skipper ma również obowiązek zatankować jacht na kolejny rejs.

Obowiązki skippera i załogi: skipper jest na utrzymaniu załogi i ma prawo do co najmniej jednego, ciepłego posiłku w ciągu dnia. Skipper ma również obowiązek przygotować jacht do rejsu. Ponadto w czasie trwania podróży musi dbać o jego stan techniczny. Do obowiązków załogi należy natomiast dbanie o czystość jachtu i wykonywanie podstawowych prac porządkowych. Załoga zobowiązana jest także do przygotowywania posiłków oraz sprzątania po nich.

Podczas podróży do Chorwacji możemy skorzystać z trzech rodzajów transportu:

  1. Autokarem – transport mniej wygodny, ale za to o połowę tańszy. Cena biletów waha się od 450 do 480 zł/os. (bilet w dwie strony) w zależności od lokalizacji miasta, z którego rozpoczynamy podróż.
  2. Własnego np. samochodem.

Bez względu na rodzaj transportu, z chęcią pomożemy w jego organizacji. 🙂

Ważna informacja:

Każdy z rejsów w Chorwacji rozpoczyna i kończy się w tym samym miejscu – w marinie Pirovac. Pirovac zlokalizowany jest ok. 35 km na południe od Zadaru i 65 km na północ od Splitu.

Jeżeli do Chorwacji podróżujesz autokarem, Pirovac jest Twoim przystankiem końcowym, a także miejscem, w którym rozpoczniesz podróż powrotną do Polski. W Pirovacu można również bezpiecznie pozostawić samochód na czas rejsu.

Charter Pack to stała niezależna od terminu, rejsu, trasy – opłata, która pokrywa koszt wymiany pościeli, butli z gazem do kuchni, sprzątania po rejsie itp.

Koszt całkowity opłaty “Charter Pack” jest stały i wynosi 150 euro od całej załogi.

Składki do kasy jachtowej, z której opłacamy mariny, zaopatrzenie spożywcze, paliwo do silnika w zależności od rejsu wynoszą średnio ok. 100-150 euro od jednej osoby. Na koniec rejsu składka jest rozliczana i ewentualna nadwyżka wraca do uczestników.

Morze Jońskie jest spokojnym akwenem z piękną pogodą idealnym na rodzinny rejs lub samodzielny czarter.

Przepiękne wyspy Jońskie pełne cichych zatok, plaż i małych klimatycznych porcików oraz noclegi na kotwicy pod greckim rozgwieżdżonym niebem zapewniają chwile niezapomnianych wspomnień. Na akwenie często można spotkać delfiny i duże morskie żółwie z gatunku Caretta-caretta. Samo snorkelowanie i nurkowanie w ciepłej wodzie o doskonałej przejrzystości stanowi bardzo przyjemne przeżycie.

Czarter jachtu to wydatek porównywalny z kosztem hotelu, a pozwalający spędzić wakacje bez porównania aktywniej i ciekawiej. Chętni mogą oczywiście wypłynąć na stronę zewnętrzną archipelagu i zakosztować pełni doznań żeglarskich.